Galata Köprüleri Tarihi
Type
abstract
Year
2014

Evren, Burçak. Galata Köprüleri Tarihi. İstanbul: Milliyet Yayınları, 1994, 184 s. 


ÖZET

Galata Köprüleri Tarihi


Kitaba Haliç hakkındaki antik Yunan mitolojik hikâyesini anlatarak başlayan yazar Haliç’in tarihinde yapılmış, sonra çeşitli nedenlerle yıkılmış, yeniden yapılmış, onarılmış tüm köprülerin tarihi hakkında bilgi verir. 


Yazar, ilk çağlardan beri güvenilir bir liman olan Haliç’in Akdeniz ve yakın Doğu’nun en önemli ticaret merkezi olduğunu belirtir ve de Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğu zamanlarında Haliç’in yamaçlarına yapılmış görkemli dinsel yapılardan bahseder. Doğu Roma döneminde yapılmış askerî amaçlı çok uzun ömürlü olmamış köprülerden başlayarak Unkapanı ve Galata köprülerinin yapım aşamalarını ve kaç kez ve hangi şartlarda yeniden yapıldıklarını anlatır. Lenoardo da Vinci ve Mikelanj’ın Haliç’e köprü yapmak için Osmanlı sultanlarıyla ile iletişim kurmaya çalıştıklarını belirtip sonuçsuz kalan girişimlerinden bahseder.


Galata köprülerinin inşa tarihini anlatırken Osmanlı vakanüvislerinden olan Tarih-i Lütfü’den alıntılar yapar. İstanbul yazılarıyla bilinen yazarların köprülerle ilgili yazdıklarından da alıntılar yapmıştır. Yazar, 1930’lu yıllarda Türk basınında köprü yapımıyla ilgili yapılan tartışmalara da yer vermiştir. Kitap Haliç’te Doğu Roma zamanından beri yapılmış tüm köprüler hakkında bilgi bulunabilecek zengin görsel malzemesi olan rahat okunan bir kitaptır.


Feryal Tansuğ


Citation
Tansuğ, Feryal. '"Turkish abstract of 'A History of the Bridges of Galata'". Translated by Feryal Tansuğ. In Cities as Built and Lived Environments: Scholarship from Muslim Contexts, 1875 to 2011, by Aptin Khanbaghi. 221. Edinburgh: Edinburgh University Press, 2014.
Authorities
Collections
Copyright
Muslim Civilisations Abstracts - The Aga Khan University
Country
Turkey
Language
Turkish
Related Documents