Tarih Boyunca Kerman
Type
abstract
Year
2014
.گلاب‌زاده، محمد على. کرمان در گذر تاریخ. کرمان: مرکز کرمان شناسی، ١٣٨١، ٣۷۶ص

Gulabzadah, Muhammad ʻAli. Kirman dar Guzar-i Tarikh. Kerman: Markaz-i Kirmanshinasi, 2002, 376 s. 

ÖZET

Tarih Boyunca Kerman

کرمان در گذر تاریخ

Bu kitap “Tarih Boyunca Kerman” ile ilgili farklı tarihî olayların derlenmesinden oluşur. Bu tarihî olaylar çoğunlukla Kerman şehriyle ilgili olmakla birlikte önemli bir kısmı çevredeki bölgeler ile Kerman eyaletinin Zarand, Bam, Kahnuj ve Sirjan gibi diğer şehirlerine ilişkindir. Esasen, bu kitabın başlığı “Kerman Şehri Hakkında Nükteli Tarihî Hikâyeler” olmalı. 

Eser, Kerman şehrinin siyasi tarihine vurgu yapan yaklaşık altı yüz tarihî anekdottan oluşur. Bu anekdotlar belirli bir düzen bulunmaksızın sıralanmış olduğundan okurlar kitapta yer alan anekdotlar arasından kendi ilgi ve zamanlarına uygun olanı seçebilmektedir.

Genel okura hitap edebilmesi için akademik tarihçilikten bilinçli olarak kaçınılmıştır. Kaynaklara ya atıfta bulunulmamıştır ya da kaynaklar tamamlanmamış dipnotlar hâlinde kitaba dâhil edilmiştir. Konuların gelişigüzel düzenlenmesine rağmen, dizin ve maddeler için seçilen başlıklar okurların ilgilendikleri konuları kolaylıkla bulmasına yardımcı olmaktadır. Bu kitapta anlatılan olaylar eşit önemde değildir. Bir yığın önemsiz anlatının arasında bir anda dikkate değer bir belge ya da konuyla karşılaşmak mümkündür. 

Kitap, Kerman eyalet ve şehrinden birçok belge ve harita içermektedir. Yazar aynı zamanda kişisel deneyim ve hatıralarına da yer vermiştir, ancak bu hatıraların Kerman şehriyle tek bağlantısı, yazarın Kermanlı olmasından ibarettir.

Yazarın genel okur için tarihle ilgili bir kitap kaleme alma amacı dikkate değerdir, zira İran’da bir araştırmacının böylesine bir üslup ve içerik benimsemesi ender bir durumdur. Bu yaklaşım eserin bazı eksikliklerini telafi etse de Kerman ile ilgilenen uzman okur ve araştırmacıların beklentilerini karşılamayacaktır. 

Iradj Ismailpour Ghouchani 
Çeviren Hasan Çolak
Citation
Esmailpour Ghouchani, Iradj. '" Turkish abstract of 'Kerman Throughout History'". Translated by Çeviren Hasan Çolak. In Cities as Built and Lived Environments: Scholarship from Muslim Contexts, 1875 to 2011, by Aptin Khanbaghi, 252. Edinburgh: Edinburgh University Press, 2014.
Authorities
Collections
Copyright
Muslim Civilisations Abstracts - The Aga Khan University
Country
Iran
Language
Turkish
Related Documents