Chishti Hatıratı: Lahor’un Kast ve Âdetleri
Type
abstract
Year
2014

Simanjuntak, Maruli C.C. and Sulistyo, Hermawan.Preman-Preman Jakarta. Jakarta: Pensil-324: Program Pembangunan Sistem Derenbang Kapolri, 2007, 350 s. 

 

ÖZET

 

Cakarta’nın Haydutları

 

Preman-Preman Jakarta

 

Bu çalışma Cakarta’nın Blok M mahallesindeki haydut gruplarının işleyiş ve örgütlenmelerini incelemekte; haydut ağlarının birbirleriyle nasıl mücadele ettiklerinin yanı sıra temel ticaret sektörü, hukuk ve nizam güçleriyle nasıl kesiştiklerini göstermektedir. İnceleme, Endonezyalıların kırsal bölgelerden Cakarta’ya yönelik büyük ve kesintisiz göçü bağlamında gerçekleştirilmiştir ki, söz konusu göç nüfus yoğunluğunu artırdığı gibi imkân ve kaynaklar üzerinde de baskı yaratmaktadır.

 

Çalışma dört temel bölüm etrafında kurgulanmış olup metodolojik bir giriş ve düşünsel bir sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. İkinci Bölüm, bağlantılı teorik değerlendirmelerle birlikte çalışmanın temelini atmaktadır. Bu bölümü müteakiben yazar M Bloğunun bir portresini, etnik hatlara göre bölünen M Bloğundaki haydut gruplarını ve Surabaya menşeli haydut grubunun ayrıntılı bir incelemesini sunmaktadır. Yazar, okurun sunulan zengin bilgi ile etkileşime girmesine yardımcı olmak için eserin tamamında resimlere, fotoğraflara ve tablolara yer vermektedir.

 

Bu, eşsiz bir çalışmadır. Kıdemli bir polis memurunun yazdığı Ön söz, eserin hukuk ve nizam kurumlarıyla olan bağlantısına işaret etmektedir. Aynı zamanda hem Endonezya-odaklı hem de toplumlar hakkında mukayeseli araştırmalar yapan sosyologlar için son derece ilgi çekici bir eserdir.

 

Bu kitap, yazarın 2002 yılında Endonezya Üniversitesi’ne teslim ettiği ‘Polis Çalışmaları’ alanındaki yüksek lisans tezinin basılı bir versiyonunu teşkil etmektedir. Üslup bilimsel ve ayrıntılıdır. Eser değerli bir inceleme olup kullanışlıdır ve iyi yazılmıştır.

 

Peter G. Riddell

Çeviren Hasan Çolak

 

Citation
G. Haider Ali, Navin. “Turkish abstract of 'The Chishti Memorial: The Castes and Customs of Lahore'". Translated by Çeviren Hasan Çolak. In Cities as Built and Lived Environments: Scholarship from Muslim Contexts, 1875 to 2011, by Aptin Khanbaghi. 334. Edinburgh: Edinburgh University Press, 2014.
Authorities
Collections
Copyright
Muslim Civilisations Abstracts - The Aga Khan University
Country
Pakistan
Language
Turkish
Related Documents